Oymak ürün geliştirme departmanı Haziran 2012’de otomotiv sektörünün sürekli gelişen isteklerine cevap, mevcut üretmekte olduğu ürünleri geliştirmek ve verimliliğini artırabilmek için Mühendislik birimi kurulmuştur.

Oymak 1977’den günümüze edinmiş olduğu tecrübeler ile gerek global OEM üreticileri gerekse deneyimli aftermarket tedarikçileri ile sektörde önemli bir konuma sahiptir. OEM firmaları ile sürekli irtibat halinde bulunan mühendislik ekibimiz yeni ürün oluşturma, mevcut ürünün geliştirilmesi, iyileştirmelerin yapılması ve test kabiliyetinin belirlenmesi konusunda OEM mühendisleri ile sürekli çalışmaktadır.

Tasarım ve ürün geliştirilmesi yapılan ürünler;
-Araç üzerindeki güç aktarım (Powertrain) grubu ile ilgili çoğu parça (Kardan şaftı ve alt parçaları, mafsal flanşları, ara yataklar, merkezleme grupları, aks takımları, aks milleri, cv jointler)
-Araç üzerindeki direksiyon sistemi ekipmanları (Direksiyon şaftı, direksiyon kolonu, direksiyon milleri, ara yataklar, çiftli mafsallar)
-Araçta kullanılan hidrolik ve pnömatik merkez ekipmanları (Fren üst-alt merkezi, debriyaj merkezi)
-Güç aktarım (Powertrain) grubunda kullanılan diğer bağlantı elemanları.
-Mühendislik birimimizin ana amaçlarından biri ürün optimizasyonu ve verimin artırılması olup bu yönde malzemelerin iyileştirilmesi, parçaların atalet kuvvetleri ve mukavemetinin artırılması, parçaların hafifletilmesi, parça üzerinde oluşan titreşimlerin azaltılması ve gerilmelerin rijit hale getirilmesi adına sürekli olarak OEM ve Aftermarket’e yapmış olduğumuz ürünlerde geliştirme yapmaktayız
Ürün geliştirme çalışmalarında test kapasitemiz ;

- Kardan Şaftı Statik Burulma Testi.
- Kardan Şaftı Dinamik Yorulma Testi.
- Kardan Şaftı Askı Yorulma Testi.
- Aks Takımı Statik Burulma Testi.
- Aks Takımı Dinamik Yorulma Testi.
- Direksiyon Şaftı Dayanım Testleri.
- Direksiyon Kolonu Dayanım Testleri.
- Sıkılık Testleri.
- Korozyon Testleri (Boya Dayanım Testleri).
- Yapısal Testler.

*Bu kısımda sadece testlerin ana adlandırmaları verilmiştir, detaylı açıklama ve içerik bilgisi için Mühendislik birimimizle iletişime geçilmesi gerekmektedir. Mühendislik birimimiz tasarım ve ürün geliştirme aşamalarında IATF 16949 gereklerine uygun hareket edip AUTODESK firmasının 3D çizim programlarıyla çalışmaktadır. Tasarımlarımız Otomotiv (Askeri, otobüs, kamyon, hafif ticari, elektrikli araç, minibüs, çekici), Zirai sanayi (traktör, zirai makine), iş makinası (Kepçe, loader vb.), makine sektörü, gemi sanayi ve rüzgar türbini gibi çeşitli alanlarda öncü kuruluşlarda güncel olarak hizmet vermektedir. Çeşitli sektörlerin ana kuruluşlarında tasarımlarımızın bulunmasının vermiş olduğu gururla birlikte ürünlerimizin gelişmesi için sürekli çalışma içerisindeyiz.